Emmy Contenders 2022: AFI Alumni Nominations – American Film Institute

Protected:

Emmy Contenders 2022: AFI Alumni Nominations

Congratulations to all of our remarkable AFI Conservatory Alumni who have been nominated for Emmys® this year by the Academy of Television Arts & Sciences this year. Final-Round voting begins on August 12 and ends on August 22.

Visit Reelgood to check out where to view their work, and stay tuned for the Emmy Award® winners when the Television Academy announces them on September 12, 2022.

Outstanding Drama Series

OZARK

-John Shiban (AFI Class of 1989), writer/executive producer

SEVERANCE

-Wei-Ning Yu (AFI Class of 2010), writer/producer

Outstanding Limited Or Anthology Series

THE DROPOUT

-Liz Hannah (AFI Class of 2009), writer/executive producer

Outstanding Television Movie

THE SURVIVOR

-Matti Leshem (AFI Class of 1990), producer

Outstanding Structured Reality Program

LOVE IS BLIND

-Leif Lindhjem (AFI Class of 2007), executive producer

QUEER EYE

-Jennifer Lane (AFI Class of 1994), executive producer

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour)

INSECURE (“Reunited, Okay?!”)

-Ava Berkofsky, (AFI Class of 2013), director of photography

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)

LOKI (“Lamentis”)

-Autumn Durald Arkapaw (AFI Class of 2009), director of photography

OZARK (“A Hard Way To Go”)

-Eric Koretz (AFI Class of 2006), director of photography

WINNING TIME: THE RISE OF THE LAKERS DYNASTY (“Pieces Of A Man”)

-Todd Banhazl (AFI Class of 2009), director of photography

Outstanding Cinematography For A Reality Program

THE AMAZING RACE

-Petr Cikhart (AFI Class of 2012), camera

RUPAUL’S DRAG RACE

-Brett Smith (AFI Class of 1999), camera operator

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Or Anthology Series Or Movie

STATION ELEVEN (“Unbroken Circle”)

-Anna Hauger (AFI Class of 2009), editor

-Yoni Reiss (AFI Class of 2009), editor

Outstanding Picture Editing For Variety Programming

A BLACK LADY SKETCH SHOW (“Save My Edges, I’m A Donor!”)

-Taylor Joy Mason (AFI Class of 2012), editor

-Robyn Wilson (AFI Class of 2012), editor

Outstanding Casting For A Comedy Series

CURB YOUR ENTHUSIASM

-Allison Jones (AFI Class of 1981), casting

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

THE VOICE (“Live Top 10 Performances”)

-Guido Frenzel (AFI Class of 1994), camera

-Scott Kaye (AFI Class of 1979), camera

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

LOKI (“Journey Into Mystery”)

-John Roesch (AFI Class of 1977), foley artist

Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More)

THE FLIGHT ATTENDANT (“Seeing Double”)

-Mari Lappalainen (AFI Class of 2015), art director

And please join us in congratulating all the AFI Alumni who worked on nominated projects:

Outstanding Comedy Series

ABBOTT ELEMENTARY

-Drew Thomas (AFI Class of 1994), camera operator

CURB YOUR ENTHUSIASM

-Steven Rasch (AFI Class of 1988), editor

-Allison Jones (AFI Class of 1981), casting

HACKS

-Brontë Campbell (AFI Class of 2020), assistant art director

-Katelyn Budke (AFI Class of 2018), assistant art director

-Erin G. Wesley (AFI Class of 2019), camera operator: b camera

THE MARVELOUS MRS. MAISEL

-Alex Nepomniaschy (AFI Class of 1982), cinematographer

WHAT WE DO IN THE SHADOWS

-David A. Makin (AFI Class of 1984), cinematographer

Outstanding Drama Series

EUPHORIA

-Jake Magee (AFI Class of 2016), second assistant camera: ‘c’ camera

-Frankie Martinez (AFI Class of 2004), assistant chief lighting technician

OZARK

-John Shiban (AFI Class of 1989), writer/executive producer

-Eric Koretz (AFI Class of 2006), director of photography

-Vikash Patel (AFI Class of 2004), editor

SEVERANCE

-Wei-Ning Yu (AFI Class of 2010), writer/producer

STRANGER THINGS

-Ricardo Diaz (AFI Class of 2009), tandem director of photography

YELLOWJACKETS

-Sam Rashba (AFI Class of 2018), art production assistant

-Frankie Martinez (AFI Class of 2004), best boy electric

Outstanding Limited Or Anthology Series

THE DROPOUT

-Liz Hannah (AFI Class of 2009), writer/executive producer

-Wei-Ning Yu (AFI Class of 2010), writer/story editor

-Michelle Lawler (AFI Class of 2012), cinematographer

-Jacqueline Kay (AFI Class of 2013), art director

-Jean-Paul Leonard (AFI Class of 2011), set designer

-Kenny Brown (AFI Class of 2004), a camera/steadicam operator

INVENTING ANNA

-Kayla Emter (AFI Class of 2008), editor

-Kristen Budke (AFI Class of 2018), assistant art director/art department assistant

-Matthew D. Horn (AFI Class of 2011), assistant editor

PAM AND TOMMY

-Paula Huidobro (AFI Class of 2004), cinematographer

-Kate Weddle (AFI Class of 2013), graphic designer

-Andy Steinman (AFI Class of 2000), b camera operator

-John Mullin (AFI Class of 2006), assistant editor

Outstanding Television Movie

CHIP ‘N DALE: RESCUE RANGERS

-Andrew Max Cahn (AFI Class of 1992), supervising art director

-Brittany Bradford (AFI Class of 2010), assistant art director

-Katelynn Wheelock (AFI Class of 2010), assistant art director

-John Carner (AFI Class of 2014), assistant editor

RAY DONOVAN: THE MOVIE

-Ray Yamagata (AFI Class of 1998), production designer

Outstanding Variety Talk Series

JIMMY KIMMEL LIVE!

-Melissa Holt (AFI Class of 2003), camera operator

Outstanding Variety Sketch Series

A BLACK LADY SKETCH SHOW

-Taylor Joy Mason (AFI Class of 2012), editor

-Robyn Wilson (AFI Class of 2012), editor

Outstanding Variety Special (Live)

LIVE IN FRONT OF A STUDIO AUDIENCE: THE FACTS OF LIFE AND DIFF’RENT STROKES

-Jean-Paul Leonard (AFI Class of 2011), opening titles/graphics (Company Wide Shut)

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

NORM MACDONALD: NOTHING SPECIAL

-Guido Frenzel (AFI Class of 1994), camera operator

Outstanding Documentary Or Nonfiction Special

GEORGE CARLIN’S AMERICAN DREAM

-Trish Govoni (AFI Class of 1998), additional cinematography

WE FEED PEOPLE

-Trish Govoni (AFI Class of 1998), additional cinematography

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series

THE ANDY WARHOL DIARIES

-Skylar Zhang (AFI Class of 2019), assistant editor

Outstanding Competition Program

THE AMAZING RACE

-Petr Cikhart (AFI Class of 2012), camera

-Deven Chierighino (AFI Class of 1980), production manager

LIZZO’S WATCH OUT FOR THE BIG GRRRLS

-Robert Konowalow (AFI Class of 2010), construction coordinator

RUPAUL’S DRAG RACE

-Brett Smith (AFI Class of 1999), camera operator

THE VOICE

-John M. Larson (AFI Class of 2001), editor

-Guido Frenzel (AFI Class of 1994), camera

-Scott Kaye (AFI Class of 1979), camera

Outstanding Animated Program

WHAT IF…? (“What If… Doctor Strange Lost His Heart Instead Of His Hands?”)

-John Roesch (AFI Class of 1977), foley artist

Outstanding Short Form Animated Program

LOVE, DEATH + ROBOTS (“Jibaro”)

-Sonja Tsypin (AFI Class of 2018), director of photography: many enterprises

ROBOT CHICKEN (“Happy Russian Deathdog Dolloween 2 U”)

-Tiffanie Hsu (AFI DWW Class of 2013), assistant animator

Outstanding VFX in a Single Episode

VIKINGS: VALHALLA (“The Bridge”)

-Adam H. Stewart (AFI Class of 2000), VFX Coordinator

Comments (2)

Adam H Stewart

Congratulations to all the Alumni making the list.
I was VFX Coordinator for :

Vikings: Valhalla • The Bridge • Netflix • A Netflix Series / An MGM Television Production

Up for an Emmy for Outstanding VFX in a single episode.

I am class of 2000 graduated with MFA in Production Design.



    Laura Swanbeck

    Congratulations, Adam! We’ve added you to the list.


Leave a Reply to Laura Swanbeck Cancel reply

Your email address will not be published.


Related Posts

DONATE

SIGN UP FOR OUR NEWSLETTER