2006 AFI ALUMNI AND FELLOW AWARDS AND HONORS
0
2006 AFI ALUMNI AND FELLOW AWARDS & HONORS

AWARDS

78th ANNUAL ACADEMY AWARDS

Pia Clemente (P '95)
Best Live Action Short Film, OUR TIME IS UP (nominee)

Robert Elswit (C '77)
Achievement in Cinematography, GOOD NIGHT, AND GOOD LUCK (nominee)

Wally Pfister (C '88)
Achievement in Cinematography, BATMAN BEGINS (nominee)

58th ANNUAL EMMY AWARDS

James Chressanthis (C '84)
Outstanding Cinematography for a Miniseries or Movie, FOUR MINUTES (nominee)

Victor DuBois (C '76)
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie, THE TEN COMMANDMENTS (nominee)

Doug Ellin (D '92)
Outstanding Writing for a Comedy Series, ENTOURAGE (nominee)

Rodrigo Garcia (C '86)
Outstanding Directing for a Drama Series, BIG LOVE (nominee)

Anne Garefino (P '88)
Outstanding Animated Program, SOUTH PARK (nominee)

Mimi Leder (C '73)
Outstanding Directing for a Drama Series Director, THE WEST WING (nominee)

Debra Light (E '92)
Outstanding Single-Camera Picture Editing for Nonfiction Programming, AFI'S 100 YEARS...100 MOVIE QUOTES (nominee)

Steve Rasch (D '88)
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series, CURB YOUR ENTHUSIASM (nominee)


GUILD AWARDS

56th AMERICAN CINEMA EDITORS (ACE) EDDIE AWARDS

Joo Wan "Jin" Lee (E '06)
Best Student Editing (winner)

Eric Potter (E '05)
Best Student Editing (nominee)

Steven Rasch (D '88)
Best Edited Half-Hour Series for Television,
CURB YOUR ENTHUSIASM: "KAMIKAZE BINGO" (nominee)

20th ANNUAL AMERICAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS (ASC) AWARDS

Brian Burgoyne (C '05)
Jordan Cronenweth Student Heritage Award, THE RED VEIL (winner)

Robert Elswit, ASC (C '77)
Outstanding Achievement, GOOD NIGHT, AND GOOD LUCK (nominee)

Wally Pfister, ASC (C '88)
Outstanding Achievement, BATMAN BEGINS (nominee)

17th ANNUAL PRODUCERS GUILD (PGA) AWARDS

Doug Ellin (D '92)
Television Series: Comedy, ENTOURAGE (winner)
2005 INDEPENDENT SPIRIT AWARDS


FILM FESTIVALS

CANNES FILM FESTIVAL 2006

Andrea Arnold (D, '91)
Prix du Jury (feature), RED ROAD (winner)

Sian Heder (DWW '91)
Short Film, 3rd Place, MOTHER (winner)

SUNDANCE FILM FESTIVAL 2006

Michael Cain (P '88)
Special Jury Prize, TV JUNKIE (winner)
Independent Feature Film Competition: Documentary Competition


ADDITIONAL AWARDS

27th ANNUAL COLLEGE TELEVISION AWARDS

Seth Kaplan (P '05)
Drama, 3rd Place, DUNCAN REMOVED (winner)

Chris Ranta (P '05)
Drama, 2nd Place, LEFT AT THE RIO GRANDE (winner)

Barbara Stepansky (D '05)
Directing Award, TROJAN COW (winner)

Namarata Tandon (P '05)
Drama, 1st Place, TROJAN COW (winner)

2006 INDEPENDENT SPIRIT AWARDS

Robert Elswit (C '77)
Best Cinematography, GOODNIGHT, AND GOOD LUCK. (winner)

Rodrigo Garcia (C '86)
Best Director and Best Screenplay, NINE LIVES (nominee)

SHOWTIME'S 2006 BLACK FILMMAKER SHOWCASE

Sheldon Collins (D '03)
Grant Winner, THE SUNDAY MORNING STRIPPER

Past Years
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005

AFI Membership